لوگو

آخرین پست ها

دسته بندی ها

دسته‌ها
تفاوت فوم گرم با فوم سرد چیست؟

تفاوت فوم گرم با فوم سرد چیست؟

تفاوت فوم گرم با فوم سرد (The difference between hot foam and cold foam) چیست؟ برای آن که بتوانیم به بررسی تفاوت‌های بین این دو نوع فوم بپردازیم می‌توانیم به طور کامل ابتدا ویژگی‌های فوم گرم و همچنین انواع فوم سرد را مطالعه کنیم. با این کار هم در خصوص هر دو مدل فوم اطلاعات کاملی داریم و هم متوجه می‌شویم که تفاوت‌های بین این دو مورد شامل چه مؤلفه‌هایی می‌شود.

فوم سرد چیست؟

فوم سرد چیست؟

پیش از هر چیز و پیش از بررسی تفاوت فوم گرم با فوم سرد، ابتدا باید بدانیم فوم سرد چیست. فوم‌های سرد یکی از زیرشاخه‌های فوم‌های نرم هستند که کاربرد‌های مختلفی در صنایع گوناگون دارند. ساختار کلی این فوم‌ها به این شکل است که ساختار سلولی بازی داشته و مولکول‌های هوا می‌توانند بین این ساختار‌های سلولی باز به راحتی در حرکت و در جریان باشند.

همچنین بخوانید:  ایزوسیانات کارون KP200

ماده اولیه فوم سرد

اطلاع از مواد اولیه‌ای که می‌توانند فوم‌های سرد را بسازند می‌تواند برای شما جالب توجه باشد و در حوزه بررسی تفاوت فوم گرم با فوم سرد می‌تواند به شما کمک کند. متریال اولیه‌ای که می‌تواند فوم‌های سرد را تشکیل دهد با نام یونولیت پروپان شناخته می‌شود. این ماده در صنعت پتروشیمی و تحت فرایند‌ها و پروسه‌های پیچیده‌ای به شکل جامد تبدیل می‌شود. در مرحله بعدی از این ماده تغییر شکل یافته برای تولید فوم استفاده می‌شود.

دیگر موادی که در این بین وجود دارند نیز شامل پلی ال و ایزوسیانات می‌شوند. نوع ایزوسیاناتی که در فوم‌ها به کار می‌رود تعیین می‌کند که فوم‌های نرم ما از نوع سرد باشند و یا از نوع گرم باشند. در فوم‌های سرد نوع این ماده با نام MDI شناخته می‌شود.

در بسیاری از موارد همچون صنایع خودروسازی برای آن که بتوانند فوم سرد را به شکل مناسبی به کار ببرند از دستگاه‌های تمام اتوماتیک و کاملاً خودکار برای تزریق این مواد به قالب‌های مخصوص بهره می‌برند. در حین قالب‌گیری این فوم‌ها نیز از واکس‌های جدا‌کننده و همچنین حلال‌هایی که بر پایه آب تنظیم شده‌اند استفاده می‌شود.

یکی از نکاتی که در تزریق و مخلوط کردن مواد اولیه فوم سرد وجود دارد نحوه تزریق و هم زدن آن‌ها است. می‌توانید مواد فوم سرد را هم به صورت دستی و هم به شکل استفاده از دستگاه‌های تمام اتوماتیک مخلوط کنید و همگن سازید. در صورت استفاده از دستگاه باید بدانید که معمولاً دستگاه برای هم زدن مواد فوم از نوسانات بالا و پایین فشاری استفاده می‌کند که سبب می‌شود متریال سازنده فوم هرچه بهتر و بیشتر مخلوط شود.

عایق کاری فوم سرد

در مورد ضریب عایق کاری نوع فوم‌های معمولی سرد نیز می‌توان به دو نکته توجه کرد. اول آن که این فوم در برابر صدا تا چه حد عایق است و دوم آن که این نوع از فوم در برابر حرارت و گرما تا چه حد می‌تواند مقاوم باشد. در خصوص مورد اول باید گفت که انواع فوم سرد از نوع معمولی با ضخامت ۱۰ سانتی‌متر می‌تواند تا صدای ۴۲ دسی بل را کنترل کند و همان فوم با همان ضخامت توان عایق کاری گرمایی تا ۳۵ درصد را نیز دارد.

فوم گرم

دسته بعدی با نام فوم گرم شناخته می‌شود. فوم‌های گرم همچون فوم‌های سرد جزء فوم‌های نرم محسوب می‌شوند؛ اما ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. این ویژگی‌ها بیشتر به دلیل مواد تشکیل دهنده آن‌ها و همچنین پروسه‌ای است که از خود نشان می‌دهند. برای آن که انواع فوم گرم را هرچه بهتر و بیشتر بشناسید، می‌توان گفت که شناخت مواد اولیه این فوم‌ها می‌تواند به شما کمک زیادی در این زمینه کند.

همچنین بخوانید:

مواد تشکیل دهنده فوم گرم

شناخت موادی که می‌توانند فوم‌های گرم را بسازند ممکن است برای افرادی که به دنبال اطلاعات بیشتر از فوم‌ها هستند جالب باشد. گاهی اوقات نیز می‌توانید با تغییر مواد اولیه به کار رفته در این فوم‌ها سبب ایجاد تغییرات در فوم‌های نهایی تولیدی شوید. مواد تشکیل دهنده پلی یورتان در فوم گرم و سرد تقریباً یکسان می‌باشند.

  • پلی ال

یکی از مواد مهمی که می‌تواند تعیین‌کننده نوع فوم شما باشد همان ماده پلی ال است. ماده یا همان متریال پلی ال در فوم‌های گرم استفاده نمی‌شود، بلکه در عوض آن پلی اتر یا همان پلی ال معمولی را به کار برده می‌شود. در برخی از موارد حتی به جای پلی اتر پلی ال معمولی می‌توانند از پلی ال‌های گیاهی نیز استفاده کنند.

  • نشاسته

مورد بعدی که تأثیر زیادی بر روی تشکیل فوم‌های گرم دارد ماده نشاسته است که برای همه ما نیز کاملاً شناخته شده است. این ماده نسبت به دیگر مواد تشکیل دهنده این فوم قیمت ارزان‌تری دارد و در عین حال نیز می‌تواند ویژگی‌های فوم گرم را بالاتر ببرد. در فوم‌های گرم به نسبت فوم‌های سرد معمولاً از مقدار نشاسته بیشتری استفاده می‌شود.

ویژگی‌های فوم گرم

ویژگی‌های فوم گرم

فوم‌های گرم دارای ویژگی‌های متعددی هستند که سبب می‌شود از آن‌ها نیز همچون فوم‌های سرد استفاده‌های زیادی شود.

  • طیف تولیدی متنوع

یکی از ویژگی‌های انواع فوم گرم مربوط به انعطاف‌پذیری آن برای تولید شدن در رنگ‌ها، ابعاد و حتی کیفیت‌های گوناگون است. این موضوع سبب می‌شود تا بتوان از این فوم که به صورت سفارشی قابلیت تولید دارد در هر شرایطی استفاده کرد.

  • استفاده در صنایع مختلف

مورد بعدی مربوط به استفاده کردن از این نوع فوم در صنایع مختلف است. از فوم گرم می‌توان در صنایع مختلف همچون ساخت مبلمان، ساخت صندلی‌های اداری، صنایع خودروسازی، صنایع بسته‌بندی، صنایع پوششی، ساخت اسفنج‌ها و… به سادگی استفاده کرد و مطمئن بود که این فوم‌ها می‌توانند تا چندین سال بهترین عملکرد را داشته باشند.

  • عایق کاری

عایق کاری در واقع سومین ویژگی انواع فوم‌های گرم است. از این فوم‌ها می‌توانید به عنوان عایق هوا و حرارت و همچنین عایق صوتی استفاده کنید.

همچنین بخوانید: تفاوت فوم نرم با فوم سخت چیست؟

تفاوت فوم سرد و فوم گرم

تفاوت‌های فوم سرد و فوم گرم را می‌توانیم در خصوص دو مؤلفه مورد بررسی قرار دهیم. مورد اول که باعث ایجاد تفاوت بین این دو نوع فوم می‌شود مربوط به متریال اولیه آن‌ها یا همان ایزوسیانات است. همان طور که قبلاً نیز گفته شد هرچه مقدار این ماده یعنی ایزوسیانات در فوم کمتر باشد، فوم بیشتر به سمت سردی متمایل خواهد شد.

دومین ماده‌ای که می‌تواند به شما در تشخیص تفاوت‌های بین این دو کمک کند مربوط به وجود تولوئن در فوم است. در انواع فوم‌های گرم ماده تولوئن وجود دارد اما در فوم‌های سرد چنین ماده‌ای وجود ندارد و در واقع فوم سرد به طور کلی فاقد تولوئن است.

مورد بعدی که می‌توانید به عنوان یک مشتری و به سادگی از آن برای تشخیص تفاوت‌ها استفاده کنید مربوط به لمس فوم‌ها است. به سادگی با انگشت خود کمی فشار بر روی فوم بیاورید. در صورتی که در فوم فرو رفتگی ایجاد شود نشان دهنده گرم بودن فوم و در غیر اینصورت نشان دهنده سرد بودن فوم است.

جمع‌بندی

مواردی که در خصوص تفاوت فوم گرم با فوم سرد مطرح شد را بهتر است به خوبی مطالعه کنید. این موارد به شما کمک می‌کنند که کارایی این دو مدل فوم را بهتر بدانید و همچنین سبب می‌شوند تا شما بتوانید هرچه بهتر و ساده‌تر در خصوص این فوم‌ها اطلاعات کسب کنید. نکته مهمی که در مقاله به آن اشاره نشد در مورد فروشگاهی است که خرید فوم گرم و فوم سرد خود را از آنجا انجام می‌دهید. فروشگاه مورد نظر قطعاً بایستی دارای قیمت مناسب و همچنین کیفیت مناسب کالایی باشد. فروشگاه ایران پی یو یکی از این فروشگاه‌ها است که می‌توانید با خیال راحت به آنجا مراجعه کرده و خرید خود را انجام دهید.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.