لوگو

آخرین پست ها

دسته بندی ها

دسته‌ها
عایق سرد پلی یورتان چیست؟

عایق سرد پلی یورتان (Polyurethane cold insulation) یکی از انواع عایق‌هایی است که استفاده بسیار زیادی از آن در صنایع مختلف می‌شود. برای آن که بدانید این نوع از مواد و متریال چه کاربرد‌هایی دارند و یا برای آن که بدانید در چه صنایعی می‌توان از این عایق‌ها استفاده کرد، می‌توانیم به طور کامل در این مقاله در خصوص آن صحبت کرده و موارد مربوط به آن را توضیح دهیم. فراموش نکنید که عایق‌های پلی یورتان از مواد اولیه پلی یورتان تهیه می‌شوند که بهتر است ابتدا آن‌ها را بشناسیم و سپس در مورد دیگر موارد و موضوعات به بحث و گفتگو بپردازیم.

پلی یورتان چیست؟

پلی یورتان چیست؟

اولین موضوع و سؤالی که باید در خصوص عایق سرد پلی یورتان به آن پرداخته شود این است که ماده پلی یورتان چیست و از چه مواد و متریالی تشکیل شده است. پلی یورتان به دسته‌ای از پلیمر‌ها گفته می‌شود که به دلیل خواص و ویژگی‌های فراوان و متعددی که دارند، استفاده بسیار زیادی از آن‌ها می‌شود. در واقع این گروه از پلیمر‌ها از واکنش‌های بین مواد پلی ال و همچنین ایزوسیانات‌ها ساخته می‌شوند.

زمانی که برای اولین بار این مواد اختراع شدند در سال ۱۹۳۷ و در کشور آلمان بود. پس از آن زمان دیگر کشور‌های جهان نیز از این ماده استفاده کرده و به صورت گسترده سعی کردند تا از آن در صنایع گوناگون و به خصوص صنایع خودرو‌سازی و ساختمان‌سازی استفاده نمایند.

یکی از نکات مهمی که در خصوص فوم‌های پلی یورتان وجود دارد مربوط به پیوند‌های اورتانی می‌شود که این مواد با یکدیگر دارند. این نوع از پیوند‌ها نیز از طریق بروز واکنش‌هایی بین یک گروه ایزوسیانات و یک ترکیب هیدروژن دار فعال شکل می‌گیرند. گروه‌های ایزوسیانات می‌توانند به شدت واکنش‌پذیر باشند و همین موضوع سبب شده است تا پیشرفت‌های واکنشی مربوط به این موارد نیازی به افزایش دما نداشته باشد.

همچنین بخوانید: تفاوت فوم گرم با فوم سرد چیست؟

ویژگی‌های مواد پلی یورتان‌

در این قسمت نیز به چند ویژگی بسیار مهم پلی یورتان‌ها اشاره خواهیم کرد که سبب می‌شود هرچه بهتر و بیشتر بتوانید این محصولات و فوم‌ها را بشناسید. زمانی که بدانید ویژگی‌های مواد پلی یورتان چیست، قطعاً در مورد عایق سرد پلی یورتان نیز بهتر می‌توانید اطلاعات کسب کنید.

  • ساختار پایدار و ثابت

اولین و مهم‌ترین ویژگی که انواع عایق سرد پلی یورتان دارند، مربوط به ساختار بسیار پایدار و ثابتی است که این مواد پس از انجام واکنش‌ها از خود نشان می‌دهند. این ساختار پایدار و ثابت باعث می‌شود تا بتوانید به سادگی و به راحتی هر آن چه می‌خواهید را از آن‌ها بسازید و از آن‌ها استفاده کنید. این موضوعات سبب می‌شوند این فوم‌های پلی یورتان کاربرد‌های گسترده و وسیعی در صنایع مختلف پیدا کنند.

  • اشکال مختلف و متعدد

دومین ویژگی این مواد مربوط به آن می‌شود که اشکال مختلفی از آن‌ها وجود دارد و همین موضوع نیز می‌تواند به ما کمک کند تا از این ماده در موارد بسیار بیشتری استفاده کنیم. در واقع انواع عایق سرد پلی یورتان می‌تواند در صنایع و حوزه‌های مختلف استفاده شود و همین گستردگی استفاده است که سبب می‌شود بتوانید با خیال راحت و آسوده آن را از فروشگاه‌های مختلف خریداری کنید.

  • عایق کاری حرارتی و برودتی

سومین مورد نیز مربوط به عایق کاری حرارتی و برودتی عایق سرد پلی یورتان می‌شود. در واقع هر قدر فوم‌های پلی یورتان ما بیشتر بتوانند در برابر آتش مقاومت نشان دهند، بهتر می‌توانند محیط مورد نظر ما را عایق کاری کنند تا از هر آن چیزی که لازم است، حفاظت کامل را به عمل اورند. این عایق کاری‌ها سبب می‌شود که استفاده از این متریال در بسیاری از انبار‌ها و مراکز مختلف صنعتی دیده شود.

انواع فوم‌های پلی یورتان

در بررسی کاربرد عایق سرد پلی یورتان می‌توانیم به انواع آن‌ها نیز اشاره کنیم. انواع فوم‌های پلی یورتان به دو گروه فوم سخت و فوم نرم طبقه‌بندی می‌شوند. این طبقه‌بندی‌ها به ما کمک می‌کند تا بهتر بتوانیم تشخیص دهیم که کاربرد‌های این عایق‌ها و پلیمر‌ها در چه مواردی استفاده می‌شود.

به طور کلی سه نوع فوم سخت، فوم نرم و همچنین فوم پاششی پلی یورتان وجود دارد که امروزه در صنعت، ساختمان‌سازی، خودرو‌سازی و… استفاده می‌شود. انواع عایق سرد پلی یورتان نیز در حوزه فوم‌های نرم قرار می‌گیرند که در ادامه توضیحات بیشتر و جامع‌تری را در خصوص هر کدام از این موارد عنوان خواهیم کرد تا بدانید که کاربرد پلی یورتان در هر کدام از این گروه‌های زیرشاخه‌اش به چه شکلی است.

  • فوم نرم پلی یورتان

اولین مورد در حوزه عایق سرد پلی یورتان مربوط به فوم‌های نرم پلی یورتانی می‌شود. این فوم‌ها همان طور که از اسمشان مشخص است، دارای بافت و ساختاری نرم هستند و معمولاً نیز برای محصولات و سازه‌هایی استفاده می‌شوند که باید نرم باشند. بزرگ‌ترین بخشی که از فوم‌های نرم پلی یورتان استفاده می‌کند، مربوط به صنعت مبلمان و همچنین سرویس خواب و… می‌ شود.

لازم به ذکر است که دو زیرشاخه کلی در فوم‌های نرم پلی یورتان وجود دارد که با توجه به بافت این فوم‌ها به کار می‌رود. پلی یورتان نرم بلوکی و پلی یورتان نرم قالبی که با نام عایق سرد پلی یورتان نیز شناخته می‌شوند، جز این موارد هستند. فوم‌های نرم بلوکی شامل مواردی همچون ابر و اسفنج‌ها می‌باشند که در ساخت مبلمان و نشیمنگاه صندلی‌ها استفاده می‌شوند.

بخش بعدی مربوط به فوم‌های سرد و یا فوم‌های قالبی نرم هستند. این فوم‌های قالبی نرم در واقع شامل موارد مختلفی می‌شوند که بیشتر در صنعت ساخت خودرویی استفاده می‌شوند. به طور مثال ساخت صندلی‌های هواپیما، قطار و خودرو‌ها با استفاده از این فوم‌ها صورت می‌گیرد.

  • فوم‌های سخت پلی یورتان

فوم‌های سخت پلی یورتان

اما فوم‌های سخت پلی یورتان که در حوزه عایق سرد پلی یورتان قرار می‌گیرد، شامل چه مواردی هستند؟ این فوم‌ها نیز دارای ساختار کامپوزیت مانندی هستند که در ان‌ها ساختار‌هایی وجود دارد که هم اندازه بوده و بسته‌ها و یا همان فضا‌های خالی را دارند.

اگر بخواهیم به مزیت‌ها و ویژگی‌های این نوع از فوم‌ها اشاره کنیم می‌توانیم بگوییم که عایق‌های حرارتی و برودتی از جمله مهم‌ترین مواردی است که با این فوم‌ها اجرا می‌شود. به دلیل همین موضوع است که می‌توان گفت این نوع از فوم‌ها برای مواردی که نیاز به عایق کاری‌های حرارتی است استفاده می‌گردند. از جمله دیگر کاربرد‌های این موارد می‌توان به استفاده از ان‌ها در ساندویچ پانل‌های سقف‌ها نیز اشاره کرد.

همچنین بخوانید: مواد فوم پاششی عایق حرارتی

جمع‌بندی

مواردی که در خصوص عایق سرد پلی یورتان مطرح شد را بهتر است در هنگام خرید فوم‌های مورد نظر خودتان در نظر داشته باشید. این مواد می‌توانند عایق‌های خوبی به شمار روند و در عین حال نیز مواد درون خود را از حرارت و گرما حفظ کنند. اگر فوم‌هایی که خریداری می‌کنید دارای کیفیت لازم نباشند، مسلماً نمی‌توانید انتظار داشته باشید تا این ویژگی‌ها را به طور کامل ببینید. به همین خاطر بهتر است خرید خود را از فروشگاه مطمئنی همچون فروشگاه ایران پی یو انجام دهید که از این بابت خیالتان کاملاً راحت باشد و نگرانی از این لحاظ نداشته باشید.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.