لوگو

آخرین پست ها

دسته بندی ها

دسته‌ها
فوم سخت پانلی پلی یورتان

فوم سخت پانلی پلی یورتان

بکی از بهترین انواع عایق های حرارتی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد، فوم سخت پانلی پلی یورتان (Polyurethane rigid panel foam) است. این فوم به دلیل رسانایی حرارتی پایینی که دارد، در ساخت ساندویچ پانل، کانکس و سردخانه ها و… مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد اولیه پلی یورتان، ایزوسیانات و پلی ال ها هستند. در ادامه قصد داریم توضیحاتی را راجع فوم سخت پانلی شرح دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر، ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید:

معرفی فوم سخت پانلی پلی یورتان 

 فوم سخت پانلی پلی یورتان نوعی فوم سلول بسته است. بیشتر از این فوم های سخت می توان در دیوار ها و سقف ها استفاده کرد. این فوم سخت را می توان به عنوان ماده ساخته شده برای عایق حرارتی در کارخانه ها نیز به کار برد. فوم سخت پانلی گاهی اوقات در شکل ورقه یا بلوک و گاهی همراه سطوح تشکیل دهنده سخت، برای ایجاد ساختار و یا ساندویچ پانل کاربرد دارد. این فوم سخت در رده بهترین ساندویچ های پانل از نظر خواص مکانیکی و حرارتی قرار دارد. به گونه ای که یک ساندویچ پانل ساخته شده با فوم سخت به ضخامت 4 سانتی متر برابر یک دیوار آجری با قطر50 سانتی متر است و قابلیت عدم انتقال حرارت و گرما را دارد. در انتها این ساندویچ ها را بیشتر بررسی می کنیم.

در واقع فوم سخت پلی یورتان عایق بسیار خوبی در مقابل گرما، سرما و رطوبت و… است. این فوم دارای انعطاف، در ساخت سازه های نوساز استفاده می شود و در عایق کاری سازه های قدیمی نیز بسیار پرکاربرد است. در نتیجه می توان با استفاده از آن در مصرف انرژی صرفه جویی کرد. این فوم های سخت پانلی به دو گروه PIR   و PUR مجزا می شوند. گروه اول از ترکیب ایزوسیانات نورات و پلی یول ها و دسته دیگر از ترکیب ایزوسیانات و پلی یول ساخته می شوند.

کاربرد فوم سخت پانلی پلی یورتان

کاربرد فوم سخت پانلی پلی یورتان

در مورد مواردی که از لحاظ ضخامت دارای قطر زیادی نیستند، از فوم سخت پانلی پلی یورتان می توان به عنوان عایق حرارتی استفاده کرد. در میان طیف وسیع پلی یورتان ها، فوم های سخت از لحاظ کمیت تولید و ساخت بعد از فوم نرم دارای مقام دوم هستند. فوم سخت پانلی پلی یورتان، عایق گرمایی بسیار خوبی است. از این نوع فوم در عایق کاری ساختمان ها، تجهیزات سرکننده و حمل و نقل استفاده می شود. امروزه با گسترش مصرف انرژی، استفاده از این نوع فوم ها به سرعت در حال افزایش است. غوطه وری، سختی، وزن پایین و مقاومت این فوم سخت موجب شده تا بتوان از آن به صورت ساندویچ در ساخت کشتی ها، قایق ها و کمربندهای نجات و تخته های شنا استفاده کرد.

پس همان طور که پیش تر بیان کردیم، کاربرد اصلی این ماده در عایق کاری است. این فوم سخت پانلی به عنوان عایق در ورق های چند سازه ای، پانل های ساندویچی، سقف و کف ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می توان از آن در ساخت چادر های اضطراری نیز استفاده کرد.

امروزه از این فوم های سخت در تمام یخچال ها و فریزرهای خانگی به عنوان عایق استفاده می شود. فوم سخت پرمصرف ترین عایق برای فریزر های صنعتی، سردخانه ها و وسایل نقلیه یخچال دار به شمار می رود. می توان گفت: حدود 25% بازار این فوم ها مختص صنایع سردسازی و حمل و نقل است. می توان از فوم سخت پانل پلی یورتان برای عایق کاری موارد زیر استفاده کرد:

  • مخازن نگهداری نفت
  • لوله های آب داغ خانگی
  • خطوط لوله

همچنین بخوانید: فوم سخت پلی یورتان

ساخت ساندویچ های پانل با روکش فلزی توسط فوم سخت

ساخت ساندویچ های پانل با روکش فلزی توسط فوم سخت

می توان با این فوم سخت پانلی پلی یورتان، ساندویچ های پانل ساخت. این ساندویچ دارای یک لایه فوم پلی یورتان سخت در مرکز خود است و در اغلب اوقات با دو لایه فلزی دو سطح خارجی این مواد، پوشانیده است. این ساندویچ ها برای مسقف کردن و یا ساختن دیوار برای سازه های مختلف کاربرد دارند. به کارگیری این پنل ها بسیار راحت و آسان است و می توان در تمام شرایط آب و هوایی به کار گرفته شوند.

همچنین بخوانید:  رزین اپوکسی E06 پتروشیمی خوزستان

نتیجه گیری

در انتها می توان گفت: با استفاده از فوم سخت پانلی پلی یورتان می توان ورقه های ایزولاسیون و ساندویچ های پانل با روکش فلزی و… ساخت. پایگاه تخصصی صنایع پلی یورتان، ایران پی یو با گروهی از مختصصان فنی و فعالین در حوزه صنعت پلی یورتان همکاری می کند. این پایگاه تلاش می کند تا بتواند در حوطه مشاوره های علمی، فنی و بازرگانی، مفاهیم علمی و فنی را در حوزه صنایع پلی یورتان آموزش دهد. امیدواریم با مطالعه این مطالب اطلاعات مفیدی در زمینه فوم سخت پانلی پلی یورتان کسب کرده باشید.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.