فوم سرد

معرفی محصول
فوم سرد

فوم سرد و یا به طور کلی هر نوع دیگری از فوم ‌ها متریال‌ها و محصولاتی هستند که به دست انسان و به صورت استفاده از ماشین آلات و مواد شیمیایی تولید می‌شوند. این فوم ‌ها به قدری توانسته‌اند کارایی‌های زیادی داشته باشند که امروزه در گوشه و کنار محل زندگی، محل کار، وسایل نقلیه عمومی و… آن‌ها را می‌بینیم و دیگر امکان حذف آن‌ها از زندگی روزمره ما وجود ندارد. در ادامه در خصوص یکی از این فوم ‌ها که با نام فوم سرد شناخته می‌شود، توضیحاتی را ارائه خواهیم داد و سعی می‌کنیم تا آن را از تمام جوانب و زوایا مورد بازبینی و بررسی قرار دهیم.

سایر محصولات

فوم سرد چیست؟

فوم نرم یکی از انواع فوم‌‌هایی است که در صنعت، خانه و… بسیار دیده می‌شود. این فوم به دو گروه فوم سرد و فوم گرم تقسیم‌بندی می‌شود. معمولاً فوم‌ های سرد با نام فوم‌ های سرد انعطاف‌پذیر پلی یورتان نیز شناخته می‌شوند که توضیحات کامل‌تری را درباره این متریال‌ها می‌دهد. فوم ‌های سرد نیز به دلیل آن که زیرشاخه فوم ‌های نرم هستند، دارای ساختار سلولی باز بوده و هوا در بین سلول‌های آن جریان دارد. زمانی که این فوم را فشار می‌دهید، هوای قرار گرفته در خلا‌های بین سلولی تخلیه شده و حجم فوم کاهش پیدا می‌کند.

فوم سرد چیست؟

ماده اولیه و نکات ساخت فوم سرد

اطلاع از مواد اولیه‌ای که می‌توانند فوم‌ های سرد را بسازند می‌تواند برای شما جالب توجه باشد. متریال اولیه‌ای که می‌تواند فوم‌ های سرد را تشکیل دهد با نام یونولیت پروپان شناخته می‌شود. این ماده در صنایع پتروشیمی و تحت فرایند‌های پیچیده‌ای به شکل جامد تبدیل شده و سپس از آن برای تشکیل فوم‌ های سرد استفاده می‌کنند.

دیگر موادی که در این بین وجود دارند نیز شامل پلی ال و ایزوسیانات می‌شوند. نوع ایزوسیاناتی که در فوم ‌ها به کار می‌رود تعیین می‌کند که فوم ‌های نرم ما از نوع سرد باشند و یا از نوع گرم باشند. در فوم‌ های سرد نوع این ماده با نام MDI شناخته می‌شود.

در بسیاری از موارد همچون صنایع خودرؤسازی برای آن که بتوانند فوم سرد را به شکل مناسبی به کار ببرند از دستگاه‌های تمام اتوماتیک برای تزریق آن در قالب‌های مخصوص بهره می‌برند. در حین قالب‌گیری این فوم ‌ها نیز از واکس‌های جدا‌کننده و حلال‌هایی که بر پایه آب تنظیم شده‌اند استفاده می‌شود.

یکی از نکاتی که در تزریق و مخلوط کردن مواد اولیه فوم سرد وجود دارد نحوه تزریق و هم زدن آن‌ها است. می‌توانید مواد فوم سرد را هم به صورت دستی و هم به شکل استفاده از دستگاه‌های تمام اتوماتیک مخلوط کنید و همگن سازید. در صورت استفاده از دستگاه باید بدانید که معمولاً دستگاه برای هم زدن مواد فوم از نوسانات بالا و پایین فشاری استفاده می‌کند که سبب می‌شود فوم هرچه بهتر و بیشتر مخلوط شود.

برای آن که فوم سرد نرم‌ تری داشته باشیم باید میزان ایزوسیانات فوم را از حد نرمال و طبیعی خودش کمتر کنیم. میزان ماده پلی ال نیز بر روی نرمی و سفتی فوم تأثیر‌گذار است، اما میزان اثر آن کمتر از ایزوسیانات است. مورد بعدی که می‌تواند بر روی نرمی فوم اثر کند دانسیته آن است. دانسیته به مقدار وزن حجمی فوم گفته می‌شود. هر قدر دانسیته کمتر باشد فوم نرم ‌تر خواهد بود.

زمانی که فوم سرد را می‌سازند نیاز است تا بین سلول‌ها و اجزای بنیادین آن خلا‌هایی را برای رفت و آمد هوا ایجاد کنند. برای این کار یا باید از غلطت‌های فشاری و کششی استفاده کنند و یا آن که می‌توانند از طریق وکیوم کردن این فضا‌های خالی را به وجود بیاورند.

نیاز به دریافت مشاوره بیشتری دارید؟

برای دریافت مشاوره بیشتر و پاسخ به هرگونه سوال در مورد خرید مواد اولیه پلی یورتان ایران پی یو با ما در ارتباط باشید

ضریب عایق کاری فوم سرد

ضریب عایق کاری فوم سرد

در خصوص ضریب عایق کاری نوع فوم‌های معمولی سرد نیز می‌تواند به دو نکته توجه کرد. اول آن که این فوم در برابر صدا تا چه حد عایق است و دوم آن که این نوع از فوم در برابر حرارت و گرما تا چه حد می‌تواند مقاوم باشد. در خصوص مورد اول باید گفت که فوم سرد نوع معمولی با ضخامت ۱۰ سانتی‌متر می‌تواند تا صدای ۴۲ دسی بل را کنترل کند و همان فوم با همان ضخامت توان عایق کاری گرمایی تا ۳۵ درصد را دارد.

تفاوت فوم سرد و فوم گرم

تفاوت‌های فوم سرد و فوم گرم از دو جهت قابل تشخیص هستند. مورد اول که باعث ایجاد تفاوت بین این دو محصول می‌شود مربوط به متریال اولیه آن‌ها یا همان ایزوسیانات است. همان طور که قبلاً نیز گفته شد هرچه مقدار این ماده در فوم کمتر باشد، فوم بیشتر به سمت سردی متمایل خواهد شد. دومین ماده‌ای که می‌تواند به شما در تشخیص تفاوت‌های بین این دو کمک کند مربوط به وجود تولوئن در فوم است. در فوم‌های گرم ماده تولوئن وجود دارد اما در فوم‌‌های سرد چنین ماده‌ای وجود ندارد.

مورد بعدی که می‌توانید به عنوان یک مشتری و به سادگی از آن برای تشخیص تفاوت‌ها استفاده کنید مربوط به لمس فوم@ها است. به سادگی با انگشت خود کمی فشار بر روی فوم بیاورید. در صورتی که در فوم فرو رفتگی ایجاد شود نشان دهنده گرم بودن فوم و در غیر اینصورت نشان دهنده سردی فوم است.

ویژگی‌های فوم سرد

فوم‌های سرد می‌توانند هم دارای مدل سلول باز و هم دارای مدل سلول بسته باشند. فوم‌های سلول بسته در برابر آب و همچنین رطوبت نفوذ ناپذیر بوده و البته کمی نیز سفت‌تر از فوم‌های سرد سلول باز هستند. از دیگر ویژگی‌های این فوم‌ها می‌توان به وزن سبک آن‌ها و همچنین کاربرد آن‌ها در فضا‌های مختلف اشاره کرد.

جمع‌بندی

فوم سرد، ویژگی‌ها و همچنین تفاوت‌های آن با دیگر محصولات مشابه را شناختیم. این نوع از فوم برای موارد مختلفی همچون صندلی‌های اتومبیل، دوچرخه، هواپیما و… استفاده می‌شوند که بسیار نیز برای زندگی امروزی لازم هستند. برای آن که بتوانید یک فوم با کیفیت و درجه یک را برای سازه‌های مورد نظر خود تهیه کنید می‌توانید به فروشگاه‌های معتبر موجود در این زمینه مراجعه نمایید. این نوع از فروشگاه‌ها همچون ایران پیو هم فوم‌های سرد و هم فوم‌هایی از انواع دیگر را با کیفیت‌های درجه یک و همچنین قیمت مناسب به شما عرضه خواهند کرد.

سفارش خود را ثبت کنید

جهت ثبت سفارش محصول از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید

آدرس

تهران – توانیر جنوبی – انتهای خیابان نظامی گنجوی