لوگو

آخرین پست ها

دسته بندی ها

Table of Contents

افزودنی های پلی یورتان

معرفی کامل کاتالیست ها و افزودنی های پلی یورتان

Table of Contents

افزودنی های پلی یورتان (polyurethane additives) می توانند کاربردهای زیادی داشته باشند و تغییرات مختلفی را در پلی یورتان ها به وجود بیاورند. در صورتی که این نوع از مواد را بتوانید به خوبی بشناسید و تشخیص دهید، متوجه می شوید که چه کارایی ها و کاربردهایی را دارند و چگونه می توانند به بهبود زندگی شما کمک کنند.

در ادامه این مطلب سعی کرده ایم تا انواع افزودنی های پلی یورتان را به خوبی معرفی کنیم، کاربردهای آن ها را بیان کنیم و مواردی که مربوط به آن ها می باشند را نیز توضیح دهیم. با این کار میزان آشنایی شما با این مواد و محصولات نیز بیشتر خواهد شد.

کاربردهای افزودنی های پلی یورتان

افزودنی های پلی یورتان می توانند کاربردهای متفاوتی داشته باشند. معمولا استفاده کردن از آن ها بنا به چند دلیل مختلف صورت میگیرد.

  • عملکرد بهتر در فوم های پلی یورتان تولید شده در تمامی زمینه ها
  • بالا بردن و افزایش میزان راحتی در تولید تشک ها و مبلمان
  • ارتقا سطح عملکردی فوم های پلی یورتان
  • افزایش پایداری و بالا بردن بازده محصول

کاربردهای افزودنی های پلی یورتان

افزودنی های پلی یورتان

موادی که به پلی یورتان ها افزوده میشوند، شامل دو دسته هستند. این دو دسته کاتالیزورها و سورفاکتانت های سیلیکون هستند.

کاتالیزورها

کاتالیزور های افزودنی به پلی یورتان ها خود نیز به دو دسته دیگر افزوده می شوند. کاتالیزور قلع و کاتالیزور آمین دو دسته معروف از این مواد می باشند که کاربرد و اهمیت بالایی نیز دارند.

کاتالیزورهای قلع

این مواد معمولا در تولید کردن پیوسته اسفنج ها مورد استفاده قرار می گیرند. زمانی که از این ترکیب استفاده می کنید، متوجه می شوید که واکنش های ژل به شدت تحریک می شود و فرایند کاتالیزبا سرعت بالاتری انجام خواهد شد. در صورتی که پلیمر مورد نظر ما نتواند فرایند پلیمر سازی را به دقت و به درستی انجام دهد، این دل از کاتالیزور می تواند سبب ایجاد شدن شکاف فوم و یا احتمالا سبب ایجاد شدن فروپاشی شود.

کاتالیزورهای آمین

دسته بعدی با نام کاتالیزورهای آمین شناخته می شود. در وهله اول این مدل از مواد می توانند واکنش هایی که بین آب و ایزوسیانات ها وجود دارد را کاتالیز کنند و به واکنش های آن ها سرعت ببخشند. البته کاتالیزورهای امین می توانند در ارتقا دادن واکنش هایی که بین پلی ال و ایزوسیانات ها وجود دارد، اهمیت زیادی داشته باشند.

معمولا برای رسیدن به نتیجه دلخواه، از ترکیب های مختلفی برای متعادل کردن واکنش های ژلی استفاده می شود. این کار سبب می شود تا بتوانید فرایندهای فوم سازی را به طور کامل و کافی تحت کنترل داشته باشید.

کاربردهای افزودنی های پلی یورتان

سورفاکتانت های سیلیکون

دسته بندی بعدی با نام سورفاکتانت سیلیکون شناخته میشود. این مواد زمانی که قرار است فوم های پلی یورتان را تولید کنیم به عنوان یک سری از تثبیت کننده های فوم شناخته می شوند و اهمیت زیادی نیز در این بین دارند.

برای آن که فاز آلی و آبی فوم تولیدی را بتوانیم حفظ کنیم، حتما باید از این مواد افزودنی استفاده کنیم زیرا این مواد هر دو بخش آبگریز و آب دوست را دارند که سبب حفظ هر دو حالت در آن ها می شود. این مدل از افزودنی ها می توانند به حل کردن اجزای فرمولاسیون استفاده شده در فوم و همچنین تثبیت کردن شرایط فوم در حال گسترش نیز کمک زیادی کنند.

کلام پایانی

در مورد افزودنی های پلی یورتان توضیحات کافی و کاملی را به شما دادیم. تفاوتی ندارد که کاتالیزورها را نیاز داشته باشید و یا سورفاکتانت های سیلیکونی را بخواهید خریداری کنید. در هر صورت باید این مواد و متریال های اولیه را از فروشگاه های معتبر و کارخانه های مطمئنی خریداری کنید.

شرکت مهندسی ایران پی یو یکی از بهترین گزینه ها و موارد در این زمینه است که می تواند بهترین نوع محصولات از جمله مواد اولیه پلی یورتان و اپوکسی را تولید کرده و در اختیار شما قرار دهد.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *