لوگو

آخرین پست ها

دسته بندی ها

Table of Contents

پلیمر چیست

پلیمر چیست ؟ آشنایی با انواع پلیمر و کاربردهای آن

Table of Contents

پلیمر چیست؟ (What is a polymer) این سوالی است که اگر با دانش شیمی و مهندسی شیمی آشنایی نداشته باشید، نمی توانید پاسخ درستی به آن بدهید. برای آن که با پلیمر و انواع آن و همچنین کاربردهایی که دارد آشنا شوید، این مقاله را برای شما آماده کرده ایم. صرفا در نظر داشته باشید که پلیمرها چه کاربردهایی دارند و چگونه می توانید بهترین مدل پلیمر را تهیه کنید که کارایی ها و کاربردهای لازم را برای شما داشته باشد. در صورتی که نیاز به خرید این مواد و یا کسب حداقل آشنایی با آن ها دارید، می توانید به ادامه این مقاله توجه داشته باشید.

پلیمر چیست؟

پلیمر چیست

نام پلیمر را با نام های بزرگ مولکول و یا بسپار نیز می شنوید. چند صد مونومر کوچک به یکدیگر پیوند می خورند و پلیمرها را می سازند. نام فرایندی که پلیمرها طی آن تشکیل می شوند نیز پلیمریزاسیون می باشد. به همین خاطر بهتر است این نکته را هم بدانید که پلیمرسازی می تواند اهمیت بسیار بالایی داشته باشد و تا زمانی که این مواد را به صورت دقیق نشناسید نمی توانید از آن ها استفاده های مناسبی نیز داشته باشید.

مونومر چیست؟

مونومر در واقع کوچکترین واحد تکرار شونده در یک پلیمر است. مثلا اگر یک تسبیح را به عنوان یک زنجیر پلیمر در نظر بگیرید، دانه های تسبیح به منزله مونومر های آن هستند.

فرآیند پلیمریزاسیون 

فرایندی است که در آن مولکول های مونومر به هم متصل شده تا یک مولکول بزرگ پلیمر را شکل دهند. پلیمریزاسیون فرایند به هم پیوند دادن مونومر ها از طریق یک سری واکنش های شیمیایی می باشد.

ویژگی های پلیمر چیست؟

ویژگی های مختلفی برای مواد پلیمری وجود دارد. این موضوع نشان می دهد که تمامی مواد پلیمری را می توانیم با کاربردهای مختلفی که دارند، مورد استفاده قرار دهیم. به طور مثال طبف بندی نامحدود از رنگ و شکل، امکان اضافه کردن انواع افزودنی ها، استفاده کردن در حوزه های مختلف و… از جمله مهم ترین ویژگی های پلیمرها می باشند.

ویژگی های پلیمر چیست؟

طبقه بندی انواع پلیمرها

پلیمرها را می توانیم به شکل های مختلفی آن ها طبقه بندی کرد. هر کدام از این طبقه بندی ها و ویژگی ها می توانند کاربردهای متفاوتی را در صنایع مختلف داشته باشند. بنابراین به این موضوع حتما توجه داشته باشید و این نکته را در نظر بگیرید که کدام یک از آن ها می تواند کارایی های مناسب تری را برای شما داشته باشد.

  • طبقه بندی از لحاظ منشا پیدایش آن ها
  • طبقه بندی از لحاظ واکنش به حرارت
  • طبقه بندی از لحاظ زنجیره های سازنده پلیمرها
  • طبقه بندی از لحاظ پایه های مونومری
  • طبقه بندی از لحاظ بلورینگی
  • طبقه بندی از لحاظ کاربرد و انواع خواص فیزیکی
  • طبقه بندی از لحاظ آرایش تاکتیسیته

دسته بندی پلیمر بر اساس منشا آنها

دسته بندی پلیمر بر اساس منشا انها

 پلیمرها از لحاظ منشا انها به 3 دسته طبیعی،سنتزی، نیمه سنتزی تقسیم می گردند.

  • پلیمر از نوع طبیعی: پلیمرهایی هستند که تنها از مواد موجود در طبیعت ساخته شده اند مانند پشم، ابریشم، لاستیک طبیعی، سلولز، پروتئین، نشاسته و …
  • پلیمر تولیدی یا سنتزی مصنوعی: پلیمرهایی که در آزمایشگاه از مولکول هایی با وزن مولکولی پایین ساخته می شوند. مانند نایلون ها، پلی اتیلن، پلی استر، رابرهای مصنوعی، پی وی سی، تفلون و …
  • پلیمر از نوع نیمه سنتزی: پلیمرهایی که از اصلاح شیمیایی ساده پلیمرهای طبیعی به منظور اصلاح خواص ساخته می شوند. مانند سلولز استات، سلولز نیترات و …

انواع پلیمرها بر اساس رفتار حرارتی انها

پلاستیک ها از لحاظ رفتار در مقابل حرارت  به دو دسته ترموپلاستیک ها و ترموست ها تقسیم بندی می شوند.

کاربردهای پلیمر چیست؟

کاربردهای پلیمر چیست؟

اما کاربردهایی که این مدل از مواد دارند نیز اهمیت ویژه ای دارد و باید به آن ها نیز بپردازیم تا بتوانیم به صورت دقیق و درستی مطمئن شویم که آیا کاربردهای این مواد همان چیزهایی است که ما لازم داریم یا خیر.

صنایع غذایی

یکی از مهم ترین کاربردهایی که پلیمرها دارند، مربوط به استفاده از آن ها در صنایع غذایی می شود. پلیمرها را برای تولید بطری های نوشیدنی و آب، ظرف های یک بار مصرف، ظرف های بسته بندی و… استفاده می کنند.

حمل و نقل

حتی در حوزه حمل و نقل نیز از پلیمرها می توانیم استفاده کنیم. حمل و نقل های ریلی، عمومی، نظامی و حتی هوایی همگی می توانند از این محصولات استفاده کامل و کافی را ببرند.

حوزه پزشکی

حوزه پزشکی

در حوزه پزشکی و تولید انواع ابزارهای مخصوص پزشکی به راحتی می توانیم از انواع پلیمرها استفاده کنیم. نانوپلیمرها در تولید داروها، پوشش دهی زخم ها، مهندسی بافت ها و… کاربردهای بسیار زیادی دارند. به همین دلیل نیز استفاده های فراوانی از آن ها می شود.

حوزه ساختمانی

مورد بعدی در خصوص حوزه های ساختمانی است. در این حوزه ها نیز از پلیمرها برای کاربردهایی همچون تولید بتن با عملکرد بالا، کاهش دادن هزینه های مصرفی ساختمان ها، پوشش های ضد حریق و… استفاده می کنیم.

کلام پایانی

این مقاله را با سوال پلیمر چیست آغاز کردیم و سعی کردیم تا تمامی نکات مهم در خصوص پلیمرها را در این مقاله بیان کنیم. دانستن ویژگی ها، کاربردها و همچنین ماهیت این ماده می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. به همین خاطر نیز نباید این نکات را نادیده بگیریم. البته پلیمرهای تولید شده در کارخانه های مختلف می توانند کیفیت های گوناگونی داشته باشند.

به طور مثال پلیمرهای شرکت مهندسی ایران پی یو گزینه های بسیار مناسبی برای خرید و استفاده هستند. این شرکت علاوه بر انواع پلیمرها به تولید انواع رزین های اپوکسی نیز می پردازد که کاربردهای بالایی در صنایع مختلف دارند. رزین ها را معمولا برای تولید انواع اکسسوری ها و تزئینات و همچنین پوشاندن لایه ای بسیاری از سطوح استفاده می کنند که دارای رنگ بندی های جذابی نیز می باشند.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

نظرات

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *