لوگو

آخرین پست ها

دسته بندی ها

دسته‌ها
فوم سخت پلی یورتان

در این نوشته با ما همراه شوید تا اطلاعات بیشتری درباره فوم سخت پلی یورتان (Hard polyurethane foam) در اختیار شما بگذاریم. امروزه عایق کاری ساختمان نسبت به گذشته از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در گذشته با کمک مصالح ساختمانی عایق کاری ساختمان به صورت سنتی انجام می شد. اما با پیشرفت هایی که در زمینه تکنولوژی و ساخت مصالح جدیدتر شد، امروزه مصالح ساختمانی جدیدی با ساختار جدید و به روز به نام عایق کاری پلی یورتان ساخته شده است.

این عایق کاری بهترین روش برای حفظ و نگهداری انرژی در ساختمان است. با کمک عایق حرارتی پلی یورتان می توان بخش وسیع تری از ساختمان را عایق بندی کرد. ایزوسیانات و پلی ال که هر دو به شکل مایع در ترکیب پلی یورتان به کار می روند. در اثر واکنش شیمیایی بین این دو ماده بعد از چند دقیقه ترکیب به صورت جامدی شکل در می آید که به اصطلاح فوم سخت پلی یورتان گفته می شود.

 ویژگی های اصلی فوم سخت پلی یورتان

 ویژگی های اصلی فوم سخت پلی یورتان

پلی یورتان ها پلیمرهای خطی هستند که دارای ستون فقرات مولکولی حاوی گروه های کاربامات هستند. این گروه ها که یورتان نام دارند از طریق واکنش شیمیایی بین دی ایزوسیانات و پلی ال تولید می شوند. پلی یورتان ها برای اولین بار در اواخر دهه 1930 ساخته شدند و برخی از متنوع ترین پلیمرها هستند. آنها در عایق های ساختمانی، پوشش های سطحی، چسب ها، پلاستیک های جامد و لباس های ورزشی استفاده می شوند. فوم سخت پلی یورتان اساساً از دو ماده خام – ایزوسیانات و پلیول که از نفت خام به دست می‌آیند، ساخته می‌شود.

این مواد پس از اختلاط این دو جزء مایع آماده برای فرآیند سیستم و مواد کمکی مختلف مانند کاتالیزورها، عوامل کف کننده و تثبیت کننده ها،تحت واکنش شیمیایی قرار می گیرند. در اثر واکنش های شیمیایی به سرعت از حالت مایع به شکل جامد تبدیل می شوند. در ادامه به چند مورد از ویژگی های این فوم اشاره خواهیم کرد:

همچنین بخوانید:  مواد فوم ضربه گیر

مقاومت بالا

فوم سخت پلی یورتان در برابر طیف وسیعی از دماها (از -200 درجه سانتیگراد تا الی135 درجه سانتیگراد) مقاوم است. میانگین ضریب هدایت حرارتی فوم پلی یورتان 0.018 وات بر متر مربع است و مطلوب ترین چگالی ظاهری پس از پخت فوم سفت و سخت معمولاً 35 تا 50 کیلوگرم بر متر مکعب است. این میانگین حاکی از مقاومت بالای فوم پلی یورتان در برابر گرمای زیاد است.

عایق حرارتی و صوتی

بزرگترین مزیت فوم سخت پلی یورتان، خاصیت عایق حرارتی عالی آن است. فوم پلی اورتان در برابر بارهای نسبتاً زیاد و همچنین قارچ ها و کپک ها مقاوم است. بنابراین، بدون شک یک ماده ایده آل برای هر گونه کار ساخت و ساز و بازسازی است. این فوم مانند عایق حرارتی و صوتی عمل می کند. انعطاف پذیری بالایی دارد و در ضمن نفوذ نا پذیری بالایی هم در برابر هر گونه رطوبت و هوای سرد و گرم دارد.

چسبندگی بالا

 فوم سخت پلی یورتان، چسبندگی کاملی به سطوح عمودی و افقی ایجاد می کند و ساختار متخلخلی دارد. مواد متخلخل دارای حفره های توخالی در داخل هستند. تخلخل خاصیتی است که حجم و کمیت منافذ با قطر معین را به ما نشان می دهد. فوم پلی اورتان در زمان کوتاهی به سطوح می چسبد و سطوح را از هر لحاظ عایق کاری می کند.

همچنین بخوانید: فوم سخت پانلی پلی یورتان

قابلیت بالای فوم

فوم نرم آن وزن و حجم سبکی دارد در ضمن با دوام و پایدار است. این فوم به دلیل قابلیت های بالایی که دارد در صنایع صندلی سازی خودرو، قطار و بقیه وسایل حمل و نقل کاربرد دارد. از فوم سخت آن در صنایع اسباب بازی و قطعات تزیینی استفاده می شود. این فوم به دلیل مقاومت بالایی که دارد به عنوان ضربه گیر سپر خودرو نیز به کار می رود.

انعطاف پذیری بالا

انعطاف پذیری بالا

فوم سخت  پلی یورتان به عنوان یک عایق کاری دائمی در ساختمان محسوب می شود. این روش عایق کاری دچار تغییر شکل و آسیب نمی شود و با گذشت زمان همچنان شکل اولیه و خواص خود را حفظ می کند. فوم سخت یک فوم سرد به شمار می آید که از قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی نیز برخوردار است.

ایران پی یو در واقع به عنوان تولید کننده و تامین کننده مواد اولیه پلی یورتان طی سالهای تجربه کاری خود توانسته مواد پلیمری و با کیفیتی را در این راستا جهت نیاز مشتریان خود تولید و تامین کند. هدف این مجوعه تولید و تامین مواد با کیفیت اپوکسی و فوم سخت پلی یورتان جهت عایق کاری ساختمان در صنایع مختلف و همچنین کارخانجات تولیدی است. این مجموعه با بهره گیری سود متعادل و کیفیت بالا توانسته به جایگاه مطلوبی در تولید و تامین مواد با کیفیت دست پیدا کند.

سخن پایانی

در بین مصالح ساختمانی ، فوم سخت پلی یورتان به عنوان برترین مصالح از نظر کیفیت و عایق کاری ساختمان شناخته شده است. این فوم پلی یورتان قابلیت گرمایی بالایی داشته و به همین دلیل به عنوان عایق حرارتی و صوتی مناسب طی این سالها در صنعت عایق کاری ساختمان به کار می رود.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *